Team USA wraps up the 2019 World Championships in Villars Switzerland!

It was a very successful week of many races.  Congratulations to all the athletes!

Cadet Nation Rankings – For Youth Olympic Games:
Swiss
Italy
France
Spain
USA 5th!
* USA earns two more spots to the 2020 Youth Olympic Games, for a total of four spots – 2 female / 2 male (max number of spots able to be earned).

Nation Rankings:
Swiss
Italy
France
Spain
Austria
Russia
USA 7th!
*One place lower than 2017, but a very successful finish.

Race Results:
(Division, number of people/teams, finishing place, and names)
SPRINT

  • CW 23 – 9 Grace Staberg, 12 Samantha Paisley, 14 Elsa Bates, 17 Ada Fendler (Two US women move on to Semi Final) (timing error had Elsa compete in Semi final but it should have been Samantha.  Best ever cadet women sprint finishes.)
  • SW 38 – 20 Sierra Anderson, 23 Jessie Young, 31 Nikki LaRochelle, 33 Kate Zander (Two US women move on to Quarter Finals.)
  • CM 50 – 24 Rush Peterson, 29 Paul Hans, 30 Caden Klein, 36 Mark Jardim
  • JM 30 – 23 Finnegan Remias, 24 Max Bonenberger, 26 Henry Hanes, 28 Sam Wescott
  • SM 60 – 27 Cam Smith, 30 Jason Dorais, 35 Jack Linehan, 38 Max Taam

INDIVIDUAL

  • CW 24 – 6 Grace Staberg, 8 Elsa Bates, 19 Samantha Paisley, 21 Ada Fendler (Two US women in top 10!)
  • SW 41 – 13 Jessie Young, 18 Sierra Anderson, 26 Nikki LaRochelle, 27 Kate Zander (Jessie, Top 15 SW finish! )
  • CM 49 – 23 Caden Klein, 26 George Beck, 28 Connor Albin, 29 Rush Peterson
  • JM 29 – 18 Jacob Dewey, 22 Max Bonenberger, 23 Finnegan Remias, 26 Sam Wescott
  • EM 18 – 18 Peter Butler
  • SM 75 – 12 John Gaston, 33 Cam Smith, 41 Max Taam, 44 Tom Goth, 59 Peter Butler (John, Best ever SM finish!)

VERTICAL

  • CW 24 – 6 Grace Staberg, 8 Elsa Bates, 18 Sam Paisley, 20 Ada Fendler (Two US women in top 10!)
  • SW 33 – 17 Jessie Young, 19 Jaime Brede, 22 Michela Adrian, 28 Chelsee Pummel 
  • CM 49 – 15 George Beck, 24 Jeremiah Vaille, 25 Sam Burke, 35 Connor Albin
  • JM 28 – 20 Jacob Dewey, 22 Max Bonenberger, 24 Finnegan Remias, 26 Sam Wescott
  • EM 16 – 12 Peter Butler
  • SM 63 – 13 John Gaston, 18 Cam Smith, 39 Rory Kelly, 43 Peter Butler, 45 Tom Goth 

TEAMS

  • SW 16 – 5 Jessie Young / Nikki LaRochelle, 9 Sierra Anderson / Kate Zander, 11 Jaime Brede / Chelsee Pummel, 12 Michela Adrian / Sarah Cookler (2 podium teams were disqualified for not showing up to the awards ceremony, so all our teams moved up to spots from where they finished.)
  • SM 27 – 8 John Gaston / Cam Smith, 14 Jason Dorais / Rory Kelly, 20 Max Taam / Tom Goth, 22 Jon Brown / Jack Linehan

RELAY

  • Youth 11 – 9 Grace Staberg / Max Bonenberger / Jacob Dewey
  • SW 7 – 5 Sierra Anderson / Jessie Young / Kate Zander
  • SM 11 – 6 John Gaston / Can Smith / Max Taam
  • Coaches 17 – 3 Joe Howdyshell / Ram Mikulas, 13 Tim Zander / Sarah Cookler, 14 Milan Kubala / Kerry Hanes

Check out Intstagram and Facebok for photos and video from the week.

~ USSMA

Related Post